LP3985IM5-2.6/NOPB
IC REG LDO 2.6V .15A SOT-23-5
product image
LP3985IM5-2.6/NOPB Picture
SeekIC No. : 003594167 Detail
LP3985IM5-2.6/NOPB: IC REG LDO 2.6V .15A SOT-23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3985IM5-2.6/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 2.6V
Voltage - Input: Up to 6V Voltage - Dropout (Typical): 0.06V @ 150mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 150mA
Current - Limit (Min): 300mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Output: 150mA
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Input: Up to 6V
Voltage - Output: 2.6V
Current - Limit (Min): 300mA
Voltage - Dropout (Typical): 0.06V @ 150mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: National Semiconductor
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3985IM5-2.6/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output150mA
Voltage - Output2.6V
Voltage - Input2.5 ~ 6 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)300mA
Current Short Circuit (Isc)600mA