LP3985IM5X-2.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3985IM5X-2.5 Picture
SeekIC No. : 00522350 Detail
LP3985IM5X-2.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3985IM5X-2.5
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.002 V at 1 mA, 0.035 V at 50 mA, 0.07 V at 100 mA, 0.1 V at 150 mA Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 2.5 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 0.15 A
Dropout Voltage (Max) : 0.002 V at 1 mA, 0.035 V at 50 mA, 0.07 V at 100 mA, 0.1 V at 150 mA
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LP3985IM5X-2.5 is designed as one member of the LP3985 series which is designed as micropower, 150mA low-noise ultra low-dropout CMOS voltage regulator for portable and wireless applications with demanding performance and space requirements. It is stable with a a small 1F ±30% ceramic or high-quality tantalum output capacitor. The micro SMD requires the smallest possible PC board area - the total application circuit area can be less than 2.0mm x 2.5mm, a fraction of a 1206 case size. Typical applications include CDMA cellular handsets, wideband CDMA cellular handsets, GSM cellular handsets and portable information appliances.
Some absolute maximum ratings have been concluded into several points as follow. (1) Its Vin, Ven would be from -0.3V to 6.5V. (2) Its Vout would be from -0.3 to (Vin+0.3) 6.5V. (3) Its junction temperature would be 150°C. (4) Its storage temperature would be from -65°C to +150°C. (5) Its lead temperature would be 235°C. (6) Its pad temperature would be 235°C. (7) Its maximum power dissipation would be 364mW for SOT23-5. (8) Its ESD rating would be 2kV for human body model and would be 150V for machine model.