LP5952TLX-1.2/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP5952TLX-1.2/NOPB Picture
SeekIC No. : 00513240 Detail
LP5952TLX-1.2/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP5952TLX-1.2/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 4.5 V Output Voltage : 1.2 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 350 mA Output Current : 0.35 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : uSMD
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Output Voltage : 1.2 V
Input Voltage MAX : 4.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 350 mA
Output Current : 0.35 A