LP8340ILDX-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V 1A 6-LLP
product image
LP8340ILDX-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 003592572 Detail
LP8340ILDX-3.3/NOPB: IC REG LDO 3.3V 1A 6-LLP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP8340ILDX-3.3/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 10V
Voltage - Dropout (Typical): 0.54V @ 1A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1A Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 6-LLP-EP (2.92x3.29)
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 10V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: 6-WDFN Exposed Pad
Current - Output: 1A
Manufacturer: National Semiconductor
Supplier Device Package: 6-LLP-EP (2.92x3.29)
Voltage - Dropout (Typical): 0.54V @ 1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP8340ILDX-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-LLP
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.7 ~ 10 V