LPX152M200H7P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 200V (D X L) 35mm x 40mm
product image
LPX152M200H7P3 Picture
SeekIC No. : 00771255 Detail
LPX152M200H7P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500uF 200V (D X L) 35mm x 40mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX152M200H7P3
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LPX Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 40 mm (1.57 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX152M200H7P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V