LPX152M250H9P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500UF 250V
product image
LPX152M250H9P3 Picture
SeekIC No. : 00761047 Detail
LPX152M250H9P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500UF 250V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX152M250H9P3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~35
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts ESR : 0.133 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : LPX
Diameter : 35 mm (1.38 in) Length : 50.8 mm (2 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 1500 uF
ESR : 0.133 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Length : 50.8 mm (2 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX152M250H9P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V