LPX331M250A5P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 330UF 250V
product image
LPX331M250A5P3 Picture
SeekIC No. : 00760729 Detail
LPX331M250A5P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 330UF 250V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX331M250A5P3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 330 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts ESR : 0.603 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : LPX
Diameter : 22 mm (0.87 in) Length : 35 mm (1.38 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 330 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR : 0.603 Ohms
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX331M250A5P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance330F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating250V