LPX471M200A5P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 200V (D X L) 22mm x 35mm
product image
LPX471M200A5P3 Picture
SeekIC No. : 00760610 Detail
LPX471M200A5P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 200V (D X L) 22mm x 35mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX471M200A5P3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Capacitance : 470 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts ESR : 0.423 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : LPX
Diameter : 22 mm (0.87 in) Length : 35 mm (1.38 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance : 470 uF
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR : 0.423 Ohms
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 35 mm (1.38 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX471M200A5P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance470F
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V