LPX680M450A3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 68uF 450V SNAPMOUNT
product image
LPX680M450A3P3 Picture
SeekIC No. : 00774874 Detail
LPX680M450A3P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 68uF 450V SNAPMOUNT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LPX680M450A3P3
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Capacitance : 68 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : LPX Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 68 uF
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 22 mm (0.87 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Series : LPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationLPX680M450A3P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance68F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V