LQ064V1DS11
product image
LQ064V1DS11 Picture
SeekIC No. : 004399301 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQ064V1DS11
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· 16 cm [6.4"] display size
· Built-in DC/AC converter for backlight drive
Description
The LQ064V1DS11 is designed as one kind of color TFT-LCD module for measuring instruments/Banking terminals.Features of it:(1)16 cm [6.4"] display size;(2)built-in DC/AC converter for backlight drive.
Specifications of the LQ064V1DS11 can be summarized as:(1)display size:6.4';(2)dot format (HxV):640 x RGB x 480 dot;(3)dot pitch (HxV):0.068 x 0.202 mm;(4)active area (HxV):130.6 x 97.0 mm;(5)color:262 144;(6)input signal:6-bit digital RGB;(7)viewing direction:6:00;(8)backlight type:1CCFT(E);(9)the brightness:300;(10)contrast ratio:300:1;(11)power consumption panel & backlight:3.4 W;(12)outline dimensions (W x H x D):178.8 x 126.8 x 12.0 mm(13)weight:290 g;(14)operating temperature:0 to +55;(15)storage temperature:-25 to +70.If you want to know more information such as the outline dimensions about the LQ064V1DS11,please download the datasheet in www.seekdatasheet.com .