LQ080V3DE01
DescriptionThe LQ080V3DE01 is designed as one kind of color TFT-LCD module that has some points of features:(1)20 cm [8 ] display size; (2)Wide screen (16:9); (3)Wide temperature range; (4)Thin structure (8.0 mm). (Topr: -30°C to + 85°C Tstg: -30°C to +85 ). The specifications of the LQ080V3DE01 ...
product image
LQ080V3DE01 Picture
SeekIC No. : 004399306 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQ080V3DE01
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The LQ080V3DE01 is designed as one kind of color TFT-LCD module that has some points of features:(1)20 cm [8"] display size; (2)Wide screen (16:9); (3)Wide temperature range; (4)Thin structure (8.0 mm). (Topr: -30°C to + 85°C Tstg: -30°C to +85 ).
The specifications of the LQ080V3DE01 can be summarized as:(1)Display size: 20 [8] cm ["];(2)No. of pixels: 112 320 pixel;(3)Dot format (H x V): 480 x RGB x 234 dot;(4)Dot pitch (H x V): 0.1225 x 0.424 mm;(5)Active area (H x V): 176.4 x 99.2 mm;(6)Input signal system: NTSC/PAL;(7)Input video signal: TFT Specific Analog RGB;(8)Viewing direction: 6:00;(9)Backlight type: CCFT;(10)Power consumption: 5.9 W;(11)Outline dimensions (W x H x D): 193.3 x 116.5 x 8.8 (Max.) mm;(12)Weight: 250 g;(13)Operating temperature: -30 to +85 °C;(14)Storage temperature: -30 to +85 °C. If you want to know more information about the LQ080V3DE01, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .