LQG15HN15NJ02D
RF Inductors 0402 15nH +/-5% Chip Inductor
product image
LQG15HN15NJ02D Picture
SeekIC No. : 001209568 Detail
LQG15HN15NJ02D: RF Inductors 0402 15nH +/-5% Chip Inductor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HN15NJ02D
Quick Details
Inductance : 15 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.46 Ohms
Self Resonant Frequency : 2300 MHz Q Minimum : 8
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 8
Maximum DC Resistance : 0.46 Ohms
Maximum DC Current : 300 mAmps
Inductance : 15 nH
Self Resonant Frequency : 2300 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HN15NJ02D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance15nH
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq2.3GHz
DC Resistance (DCR)460.0 mOhm Max