LQG15HN5N6S02D
RF Inductors 5.6 NH +-.3NH
product image
LQG15HN5N6S02D Picture
SeekIC No. : 001211786 Detail
LQG15HN5N6S02D: RF Inductors 5.6 NH +-.3NH
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HN5N6S02D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Inductance : 5.6 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.26 Ohms
Self Resonant Frequency : 5300 MHz Q Minimum : 8
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Q Minimum : 8
Maximum DC Resistance : 0.26 Ohms
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps
Inductance : 5.6 nH
Self Resonant Frequency : 5300 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HN5N6S02D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq5.3GHz
DC Resistance (DCR)260.0 mOhm Max