LQG15HN68NJ02D
RF Inductors 68 NH 5%
product image
LQG15HN68NJ02D Picture
SeekIC No. : 001210964 Detail
LQG15HN68NJ02D: RF Inductors 68 NH 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HN68NJ02D
Quick Details
Inductance : 68 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 180 mAmps Maximum DC Resistance : 1.25 Ohms
Self Resonant Frequency : 800 MHz Q Minimum : 8
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 8
Inductance : 68 nH
Maximum DC Current : 180 mAmps
Self Resonant Frequency : 800 MHz
Maximum DC Resistance : 1.25 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HN68NJ02D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68nH
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 180mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq800MHz
DC Resistance (DCR)1.250 Ohm Max