LQG15HS5N6S02D
RF Inductors 5.6nH +/-0.3 Hi-Freq
product image
LQG15HS5N6S02D Picture
SeekIC No. : 001210472 Detail
LQG15HS5N6S02D: RF Inductors 5.6nH +/-0.3 Hi-Freq
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HS5N6S02D
Quick Details
Inductance : 5.6 nH Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Self Resonant Frequency : 4500 MHz Q Minimum : 8
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Q Minimum : 8
Tolerance : 0.3 nH
Maximum DC Current : 300 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.2 Ohms
Inductance : 5.6 nH
Self Resonant Frequency : 4500 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HS5N6S02D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance5.6nH
Tolerance±0.3nH
PackagingDigi-Reel?
Type-
Current 300mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq4.5GHz
DC Resistance (DCR)200.0 mOhm Max