LQG15HS68NJ02D
RF Inductors 68nH 5% Hi-Freq
product image
LQG15HS68NJ02D Picture
SeekIC No. : 001208952 Detail
LQG15HS68NJ02D: RF Inductors 68nH 5% Hi-Freq
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HS68NJ02D
Quick Details
Inductance : 68 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 180 mAmps Maximum DC Resistance : 0.92 Ohms
Self Resonant Frequency : 800 MHz Q Minimum : 8
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 8
Inductance : 68 nH
Maximum DC Current : 180 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.92 Ohms
Self Resonant Frequency : 800 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HS68NJ02D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance68nH
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 180mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq800MHz
DC Resistance (DCR)920.0 mOhm Max