LQG15HSR15J02D
RF Inductors 0.15uH 5% Hi-Freq
product image
LQG15HSR15J02D Picture
SeekIC No. : 001210913 Detail
LQG15HSR15J02D: RF Inductors 0.15uH 5% Hi-Freq
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQG15HSR15J02D
Quick Details
Inductance : 150 nH Tolerance : 5 %
Maximum DC Current : 140 mAmps Maximum DC Resistance : 2.99 Ohms
Self Resonant Frequency : 550 MHz Q Minimum : 8
Termination Style : SMD/SMT Package / Case : 0402 (1005 metric)
Description
Operating Temperature Range :
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Tolerance : 5 %
Q Minimum : 8
Inductance : 150 nH
Maximum DC Current : 140 mAmps
Self Resonant Frequency : 550 MHz
Maximum DC Resistance : 2.99 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQG15HSR15J02D
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance150nH
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 140mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq8 @ 100MHz
Self Resonant Freq550MHz
DC Resistance (DCR)2.990 Ohm Max