LQH55PN1R2NR0L
Power Inductors 2220 1.2uH 2.9A
product image
LQH55PN1R2NR0L Picture
SeekIC No. : 001175867 Detail
LQH55PN1R2NR0L: Power Inductors 2220 1.2uH 2.9A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQH55PN1R2NR0L
Quick Details
Inductance : 1.2 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2900 mAmps Maximum DC Resistance : 0.021 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Self Resonant Frequency : 80 MHz
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Inductance : 1.2 uH
Self Resonant Frequency : 80 MHz
Maximum DC Current : 2900 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.021 Ohms
Package / Case : 2220 (5750 metric)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQH55PN1R2NR0L
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2H
Tolerance±30%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 2.9A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq80MHz
DC Resistance (DCR)21.00 mOhm Max