LQH55PN2R2NR0L
Power Inductors 2220 2.2uH 2.5A
product image
LQH55PN2R2NR0L Picture
SeekIC No. : 001178177 Detail
LQH55PN2R2NR0L: Power Inductors 2220 2.2uH 2.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQH55PN2R2NR0L
Quick Details
Inductance : 2.2 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 2500 mAmps Maximum DC Resistance : 0.031 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Self Resonant Frequency : 60 MHz
Termination Style : SMD/SMT
Maximum DC Resistance : 0.031 Ohms
Tolerance : 30 %
Self Resonant Frequency : 60 MHz
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Inductance : 2.2 uH
Package / Case : 2220 (5750 metric)
Maximum DC Current : 2500 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQH55PN2R2NR0L
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance2.2H
Tolerance±30%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 2.5A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq60MHz
DC Resistance (DCR)31.00 mOhm Max