LQH55PN6R8NR0L
Power Inductors 2220 6.8uH 1.45A
product image
LQH55PN6R8NR0L Picture
SeekIC No. : 001181266 Detail
LQH55PN6R8NR0L: Power Inductors 2220 6.8uH 1.45A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LQH55PN6R8NR0L
Quick Details
Inductance : 6.8 uH Tolerance : 30 %
Maximum DC Current : 1450 mAmps Maximum DC Resistance : 0.087 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Self Resonant Frequency : 25 MHz
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 30 %
Inductance : 6.8 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Self Resonant Frequency : 25 MHz
Package / Case : 2220 (5750 metric)
Maximum DC Resistance : 0.087 Ohms
Maximum DC Current : 1450 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationLQH55PN6R8NR0L
VendorMurata Electronics North America
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance6.8H
Tolerance±30%
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 1.45A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq25MHz
DC Resistance (DCR)87.00 mOhm Max