LRB501V-40T1
Features: 1) Small surface mounting type.2) High reliability.3) Pb-Free package is available.ApplicationLow current rectificationSpecifications Parameter Symbol Limits Unit Peak reverse voltage VRM 45 V DC reverse voltage VR 40 V Mean rectifying current ...
product image
LRB501V-40T1 Picture
SeekIC No. : 004399468 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LRB501V-40T1
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
1) Small surface mounting type.
2) High reliability.
3) Pb-Free package is available.
Application
Low current rectification
Specifications
Parameter
Symbol
Limits
Unit
Peak reverse voltage
VRM
45
V
DC reverse voltage
VR
40
V
Mean rectifying current
IO
0.1
A
Peak forward surge current*
IFSM
1
A
Junction temperature
Tj
125
°C
Storage temperature
Tstg
°C
*  60 Hz for 1