LSH-020-01-G-D-A-K-TR
CONN SKT STRIP SKT 40POS
product image
LSH-020-01-G-D-A-K-TR Picture
SeekIC No. : 003018429 Detail
LSH-020-01-G-D-A-K-TR: CONN SKT STRIP SKT 40POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LSH-020-01-G-D-A-K-TR
Quick Details
Series: LSH Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Receptacle, Center Strip Contacts Number of Positions: 40
Pitch: 0.020" (0.50mm) Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount Features: Board Guide
Maximum Reverse Leakage Current : 3000 uA Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm) Packaging: Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights: 2.31mm
Description
Number of Positions: 40
Number of Rows: 2
Mounting Type: Surface Mount
Features: Board Guide
Contact Finish: Gold
Packaging: Tape & Reel (TR)
Connector Type: Receptacle, Center Strip Contacts
Pitch: 0.020" (0.50mm)
Height Above Board: 0.075" (1.90mm)
Contact Finish Thickness: 10µin (0.25µm)
Manufacturer: Samtec Inc
Series: LSH
Mated Stacking Heights: 2.31mm