LT1019IN8-4.5#PBF
IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-PDIP
product image
LT1019IN8-4.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003576712 Detail
LT1019IN8-4.5#PBF: IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-PDIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1019IN8-4.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision Supply Voltage - Min : - 3.6 V
Voltage - Output: 4.5V Tolerance: ±0.2%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 1.5mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Packaging: Tube
Tolerance: ±0.2%
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Voltage - Output: 4.5V
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision
Voltage - Input: Up to 40V
Current - Quiescent: 1.5mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1019IN8-4.5#PBF
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output4.5V
Tolerance±0.2%
Voltage - Input6 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.2mA
Current - Output10mA