LT1019IS8-2.5#TRPBF
IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-SOIC
product image
LT1019IS8-2.5#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003576718 Detail
LT1019IS8-2.5#TRPBF: IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1019IS8-2.5#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision Voltage - Output: 2.5V
Tolerance: ±0.2% Package / Case : DFN-8
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 1.5mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 2.5V
Tolerance: ±0.2%
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision
Voltage - Input: Up to 40V
Current - Quiescent: 1.5mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1019IS8-2.5#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.2%
Voltage - Input4 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.2mA
Current - Output10mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)