LT1021BMH-10
IC VREF SERIES SHUNT ZNR 10V TO5
product image
LT1021BMH-10 Picture
SeekIC No. : 003576465 Detail
LT1021BMH-10: IC VREF SERIES SHUNT ZNR 10V TO5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1021BMH-10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Buried Zener Voltage - Output: 10V
Package / Case : FCBGA-16 Tolerance: ±0.5%
Temperature Coefficient: 5ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 1.7mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-205-8, TO-5-8 Metal Can Supplier Device Package: TO-5
Mounting Type: Through Hole
Tolerance: ±0.5%
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Packaging: Bulk
Voltage - Output: 10V
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient: 5ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: Up to 40V
Reference Type: Series, Shunt, Buried Zener
Current - Quiescent: 1.7mA
Package / Case: TO-205-8, TO-5-8 Metal Can
Supplier Device Package: TO-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1021BMH-10
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output10V
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient5ppm/°C
Voltage - Input11.5 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.70mA
Current - Output10mA