LT1021CIN8-10#PBF
IC VREF SERIES SHUNT ZNR 8-PDIP
product image
LT1021CIN8-10#PBF Picture
SeekIC No. : 003576473 Detail
LT1021CIN8-10#PBF: IC VREF SERIES SHUNT ZNR 8-PDIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1021CIN8-10#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Buried Zener Supply Voltage - Min : - 3.6 V
Voltage - Output: 10V Tolerance: ±0.5%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 1.7mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Through Hole
Tolerance: ±0.5%
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Packaging: Tube
Current - Output: 10mA
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: Up to 40V
Reference Type: Series, Shunt, Buried Zener
Current - Quiescent: 1.7mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1021CIN8-10#PBF
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output10V
Tolerance±0.05%
Voltage - Input11.5 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.70mA
Current - Output10mA