LT1085IT-12
IC REG LDO 12V 3A TO-220-3
product image
LT1085IT-12 Picture
SeekIC No. : 003591181 Detail
LT1085IT-12: IC REG LDO 12V 3A TO-220-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1085IT-12
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 12V Voltage - Input: Up to 25V
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.2A
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220-3
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 12V
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220-3
Current - Limit (Min): 3.2A
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Voltage - Input: Up to 25V
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1085IT-12
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Current - Output3A
Voltage - Output12V
Operating Temperature0°C ~ 150°C
Voltage - Input13.5 ~ 25 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)3.2A