LT1086CT-2.85#PBF
IC REG LDO 2.85V 1.5A TO220-3
product image
LT1086CT-2.85#PBF Picture
SeekIC No. : 003590225 Detail
LT1086CT-2.85#PBF: IC REG LDO 2.85V 1.5A TO220-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1086CT-2.85#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Date Format : DW:DM:M:Y
Voltage - Output: 2.85V Voltage - Input: Up to 18V
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A Current - Limit (Min): 1.5A
Operating Temperature: 0°C ~ 150°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Supplier Device Package: TO-220-3
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Through Hole
Current - Limit (Min): 1.5A
Voltage - Output: 2.85V
Packaging: Tube
Package / Case: TO-220-3
Supplier Device Package: TO-220-3
Voltage - Input: Up to 18V
Voltage - Dropout (Typical): 1.3V @ 1.5A
Current - Output: 1.5A
Operating Temperature: 0°C ~ 150°C
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1086CT-2.85#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-3 (Straight Leads)
PackagingTube
Current - Output1.5A
Voltage - Output2.85V
Voltage - Input4.35 ~ 18 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.5A