LT1109CS8-12#TRPBF
IC REG BOOST 12V 0.1A 8SOIC
product image
LT1109CS8-12#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003581675 Detail
LT1109CS8-12#TRPBF: IC REG BOOST 12V 0.1A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1109CS8-12#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 12V
Voltage - Input: 3V, 5V Package / Case : BGA-64
PWM Type: - Frequency - Switching: 120kHz
Current - Output: 100mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Supplier Device Package: 8-SOIC
Type: Step-Up (Boost)
Current - Output: 100mA
Output Type: Fixed
Frequency - Switching: 120kHz
Voltage - Output: 12V
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 3V, 5V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1109CS8-12#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - Input3V, 5V
Voltage - Output12V
Current - Output100mA
Power - Output300mW
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Rds (On)-
Frequency - Switching120kHz