LT1117CST-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V .8A SOT-223
product image
LT1117CST-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003590341 Detail
LT1117CST-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V .8A SOT-223
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1117CST-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 15V Voltage - Dropout (Typical): 1.1V @ 800mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 800mA Current - Limit (Min): 800mA
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Current - Limit (Min): 800mA
Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 1.1V @ 800mA
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 800mA
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1117CST-3.3#TRPBF
Current - Output800mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.75 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)800mA