LT1173CN8-12
IC REG BUCK BST INV 12V .4A 8DIP
product image
LT1173CN8-12 Picture
SeekIC No. : 003583857 Detail
LT1173CN8-12: IC REG BUCK BST INV 12V .4A 8DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1173CN8-12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Inverting Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 12V
Supply Voltage - Min : 2.5 V Voltage - Input: 2 V ~ 30 V
PWM Type: - Frequency - Switching: 23kHz
Current - Output: 400mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Packaging: Tube
Description
Series: -
Type: Step-Down (Buck), Step-Up (Boost), Inverting
Number of Outputs: 1
PWM Type: -
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging: Tube
Supplier Device Package: 8-PDIP
Output Type: Fixed
Current - Output: 400mA
Voltage - Output: 12V
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 2 V ~ 30 V
Frequency - Switching: 23kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1173CN8-12
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input2 ~ 30 V
Voltage - Output12V
Current - Output400mA
Power - Output500mW
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching23kHz