LT1236AIS8-10#TR
IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-SOIC
product image
LT1236AIS8-10#TR Picture
SeekIC No. : 003577389 Detail
LT1236AIS8-10#TR: IC VREF SERIES SHUNT PREC 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1236AIS8-10#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.05% Package / Case : TSSOP-14
Temperature Coefficient: 5ppm/°C Voltage - Input: Up to 40V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: 1.7mA
Current - Quiescent: 2mA Current - Output: 10mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Current - Output: 10mA
Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.05%
Temperature Coefficient: 5ppm/°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Shunt, Precision
Voltage - Input: Up to 40V
Current - Cathode: 1.7mA
Current - Quiescent: 2mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1236AIS8-10#TR
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries, Shunt
Voltage - Output10V
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient5ppm/°C
Voltage - Input11.5 ~ 40 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent1.70mA
Current - Output10mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)