LT1300CN8#PBF
IC REG BOOST 3.3V/5V 0.22A 8DIP
product image
LT1300CN8#PBF Picture
SeekIC No. : 003585557 Detail
LT1300CN8#PBF: IC REG BOOST 3.3V/5V 0.22A 8DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1300CN8#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V, 5V
Supply Voltage - Min : 2.5 V Voltage - Input: 1.8 V ~ 10 V
PWM Type: Burst Mode? Frequency - Switching: -
Current - Output: 220mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Packaging: Tube
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Type: Step-Up (Boost)
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging: Tube
Supplier Device Package: 8-PDIP
Frequency - Switching: -
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V, 5V
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Voltage - Input: 1.8 V ~ 10 V
Current - Output: 220mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1300CN8#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 10 V
Voltage - Output3.3V, 5V
Current - Output220mA
Power - Output500mW
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching155kHz