LT1304CS8-3.3#TRPBF
IC REG BOOST 3.3V 0.2A 8SOIC
product image
LT1304CS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003581702 Detail
LT1304CS8-3.3#TRPBF: IC REG BOOST 3.3V 0.2A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1304CS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 1.5 V ~ 8 V PWM Type: Burst Mode?
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: Up to 300kHz
Current - Output: 200mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Series: -
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Type: Step-Up (Boost)
Output Type: Fixed
Voltage - Output: 3.3V
Current - Output: 200mA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Burst Mode?
Voltage - Input: 1.5 V ~ 8 V
Frequency - Switching: Up to 300kHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1304CS8-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - Input1.5 ~ 8 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Power - Output500mW
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Frequency - Switching300kHz