LT1460ACN8-10#PBF
IC VREF SERIES PREC 10V 8-PDIP
product image
LT1460ACN8-10#PBF Picture
SeekIC No. : 003576271 Detail
LT1460ACN8-10#PBF: IC VREF SERIES PREC 10V 8-PDIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460ACN8-10#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Series, Precision
Voltage - Output: 10V Tolerance: ±0.075%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Packaging: Tube
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Temperature Coefficient: 10ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 350µA
Tolerance: ±0.075%
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460ACN8-10#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.075%
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA