LT1460ACS8-10#TRPBF
IC VREF SERIES PREC 10V 8-SOIC
product image
LT1460ACS8-10#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003577366 Detail
LT1460ACS8-10#TRPBF: IC VREF SERIES PREC 10V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460ACS8-10#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 10V
Package / Case : DFN-8 Tolerance: ±0.075%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Temperature Coefficient: 10ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 350µA
Tolerance: ±0.075%
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460ACS8-10#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.075%
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)