LT1460ACS8-2.5
IC VREF SERIES PREC 2.5V 8-SOIC
product image
LT1460ACS8-2.5 Picture
SeekIC No. : 003577335 Detail
LT1460ACS8-2.5: IC VREF SERIES PREC 2.5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460ACS8-2.5
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Series, Precision
Voltage - Output: 2.5V Tolerance: ±0.075%
Temperature Coefficient: 10ppm/°C Voltage - Input: 3.4 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 165µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Output: 2.5V
Current - Cathode: -
Temperature Coefficient: 10ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Voltage - Input: 3.4 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 165µA
Tolerance: ±0.075%
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460ACS8-2.5
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.075%
Voltage - Input3.4 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent130A
Current - Output40mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)