LT1460CCMS8-10#TRPBF
IC VREF SERIES PREC 10V 8-MSOP
product image
LT1460CCMS8-10#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003577402 Detail
LT1460CCMS8-10#TRPBF: IC VREF SERIES PREC 10V 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460CCMS8-10#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.1% Package / Case : TSSOP-14
Temperature Coefficient: 15ppm/°C Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.1%
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Temperature Coefficient: 15ppm/°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 350µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460CCMS8-10#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.1%
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA