LT1460EIN8-2.5#PBF
IC VREF SERIES PREC 2.5V 8-PDIP
product image
LT1460EIN8-2.5#PBF Picture
SeekIC No. : 003577600 Detail
LT1460EIN8-2.5#PBF: IC VREF SERIES PREC 2.5V 8-PDIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460EIN8-2.5#PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Supply Voltage - Min : - 3.6 V Reference Type: Series, Precision
Voltage - Output: 2.5V Tolerance: ±0.125%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: 3.4 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 165µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 8-PDIP
Number of Channels: 1
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 2.5V
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Current - Cathode: -
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Tolerance: ±0.125%
Voltage - Input: 3.4 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 165µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460EIN8-2.5#PBF
Reference TypeSeries
Voltage - Output2.5V
Tolerance±0.125%
Voltage - Input3.4 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent130A
Current - Output40mA