LT1460GCZ-10
IC VREF SERIES PREC 10V TO-92-3
product image
LT1460GCZ-10 Picture
SeekIC No. : 003577598 Detail
LT1460GCZ-10: IC VREF SERIES PREC 10V TO-92-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460GCZ-10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 10V
Tolerance: ±0.25% Package / Case : FCBGA-16
Temperature Coefficient: 25ppm/°C Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads Supplier Device Package: TO-92-3
Description
Series: -
Number of Channels: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package: TO-92-3
Temperature Coefficient: 25ppm/°C
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Packaging: Bulk
Voltage - Output: 10V
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Tolerance: ±0.25%
Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 350µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460GCZ-10
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.25%
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA