LT1460JCS3-3.3#TRM
IC VREF SERIES PREC 3.3V SOT23-3
product image
LT1460JCS3-3.3#TRM Picture
SeekIC No. : 003576799 Detail
LT1460JCS3-3.3#TRM: IC VREF SERIES PREC 3.3V SOT23-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460JCS3-3.3#TRM
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 3.3V
Package / Case : TSSOP-14 Tolerance: ±0.4%
Temperature Coefficient: 20ppm/°C Voltage - Input: 4.2 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 220µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Supplier Device Package: SOT-23-3
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package: SOT-23-3
Tolerance: ±0.4%
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 3.3V
Temperature Coefficient: 20ppm/°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Current - Quiescent: 220µA
Voltage - Input: 4.2 V ~ 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460JCS3-3.3#TRM
Reference TypeSeries
Voltage - Output3.3V
Tolerance±0.4%
Voltage - Input4.2 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent180A
Current - Output40mA