LT1460KCS3-10#TRPBF
IC VREF SERIES PREC 10V SOT-23-3
product image
LT1460KCS3-10#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003577439 Detail
LT1460KCS3-10#TRPBF: IC VREF SERIES PREC 10V SOT-23-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1460KCS3-10#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 10V
Package / Case : TSSOP-14 Tolerance: ±0.5%
Temperature Coefficient: 50ppm/°C Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 350µA Current - Output: 40mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Supplier Device Package: SOT-23-3
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package: SOT-23-3
Tolerance: ±0.5%
Temperature Coefficient: 50ppm/°C
Reference Type: Series, Precision
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 10V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 40mA
Voltage - Input: 10.9 V ~ 20 V
Current - Quiescent: 350µA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1460KCS3-10#TRPBF
Reference TypeSeries
Voltage - Output10V
Tolerance±0.5%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Voltage - Input10.9 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent270A
Current - Output40mA