LT1461CCS8-3.3#TRPBF
IC VREF SERIES PREC 3.3V 8-SOIC
product image
LT1461CCS8-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003576746 Detail
LT1461CCS8-3.3#TRPBF: IC VREF SERIES PREC 3.3V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1461CCS8-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Reference Type: Series, Precision Voltage - Output: 3.3V
Package / Case : DFN-8 Tolerance: ±0.08%
Temperature Coefficient: 12ppm/°C Voltage - Input: 3.8 V ~ 20 V
Number of Channels: 1 Current - Cathode: -
Current - Quiescent: 70µA Current - Output: 100mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package: 8-SOIC
Number of Channels: 1
Current - Output: 100mA
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Cathode: -
Voltage - Output: 3.3V
Current - Quiescent: 70µA
Tolerance: ±0.08%
Manufacturer: Linear Technology
Temperature Coefficient: 12ppm/°C
Voltage - Input: 3.8 V ~ 20 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1461CCS8-3.3#TRPBF
Reference TypeSeries
Voltage - Output3.3V
Tolerance±0.08%
Voltage - Input3.8 ~ 20 V
Number of Channels1
Current - Cathode-
Current - Quiescent50A
Current - Output100mA
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)