LT1501CS8
IC REG BST CUK FLYBACK ADJ 8SOIC
product image
LT1501CS8 Picture
SeekIC No. : 003586154 Detail
LT1501CS8: IC REG BST CUK FLYBACK ADJ 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1501CS8
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Up (Boost), Cuk, Flyback Output Type: Adjustable
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: Adjustable
Voltage - Input: 1.8 V ~ 15 V Package / Case : BGA-64
PWM Type: Current Mode, Hybrid Frequency - Switching: Up to 500kHz
Current - Output: 700mA Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tube
Description
Series: -
Output Type: Adjustable
Number of Outputs: 1
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Packaging: Tube
Voltage - Output: Adjustable
Manufacturer: Linear Technology
PWM Type: Current Mode, Hybrid
Type: Step-Up (Boost), Cuk, Flyback
Voltage - Input: 1.8 V ~ 15 V
Frequency - Switching: Up to 500kHz
Current - Output: 700mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1501CS8
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 15 V
Voltage - OutputAdjustable
Current - Output700mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingBulk
Rds (On)-
Frequency - Switching500kHz