LT1501IS8-5
IC SW REG CURRENT MODE 5V 8-SOIC
product image
LT1501IS8-5 Picture
SeekIC No. : 004400644 Detail
LT1501IS8-5: IC SW REG CURRENT MODE 5V 8-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1501IS8-5
Mfg:
Linear Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1501IS8-5
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), Cuk, Flyback
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 15 V
Voltage - Output5V
Current - Output700mA
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingBulk
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching500kHz