LT1506CS8-3.3#TR
IC REG BUCK 3.3V 4.5A 8SOIC
product image
LT1506CS8-3.3#TR Picture
SeekIC No. : 003583987 Detail
LT1506CS8-3.3#TR: IC REG BUCK 3.3V 4.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1506CS8-3.3#TR
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Fixed
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V PWM Type: Current Mode
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 500kHz
Current - Output: 4.5A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package: 8-SOIC
Frequency - Switching: 500kHz
Type: Step-Down (Buck)
Output Type: Fixed
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Current - Output: 4.5A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1506CS8-3.3#TR
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 15 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output4.5A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)-
Frequency - Switching500kHz