LT1507CS8#TRPBF
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC
product image
LT1507CS8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003583892 Detail
LT1507CS8#TRPBF: IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1507CS8#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Step-Down (Buck) Output Type: Adjustable
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: Adjustable
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V PWM Type: Current Mode
Package / Case : BGA-64 Frequency - Switching: 500kHz
Current - Output: 1.5A Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Description
Series: -
Output Type: Adjustable
Number of Outputs: 1
Current - Output: 1.5A
Synchronous Rectifier: No
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Supplier Device Package: 8-SOIC
Frequency - Switching: 500kHz
Type: Step-Down (Buck)
PWM Type: Current Mode
Voltage - Output: Adjustable
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4 V ~ 15 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1507CS8#TRPBF
Number of Outputs1
Voltage - Input4 ~ 15 V
Voltage - OutputAdjustable
Current - Output1.5A
Power - Output-
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousYes
Rds (On)300 mOhm
Frequency - Switching500kHz