LT1521CST-3.3#PBF
IC REG LDO 3.3V .3A SOT223-3
product image
LT1521CST-3.3#PBF Picture
SeekIC No. : 003588740 Detail
LT1521CST-3.3#PBF: IC REG LDO 3.3V .3A SOT223-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1521CST-3.3#PBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: 4.3 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 300mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA Current - Limit (Min): 320mA
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Current - Limit (Min): 320mA
Packaging: Tube
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 300mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4.3 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 300mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1521CST-3.3#PBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223 (3 leads + Tab), SC-73, TO-261AA
PackagingTube
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)400mA