LT1521CST-3.3#TRPBF
IC REG LDO 3.3V .3A SOT223-3
product image
LT1521CST-3.3#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003588742 Detail
LT1521CST-3.3#TRPBF: IC REG LDO 3.3V .3A SOT223-3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1521CST-3.3#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: 4.3 V ~ 20 V Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 300mA
Supply Voltage - Max : 2.75 V Number of Regulators: 1
Current - Output: 300mA Current - Limit (Min): 320mA
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA Supplier Device Package: SOT-223
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Operating Temperature: 0°C ~ 125°C
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Voltage - Output: 3.3V
Package / Case: TO-261-4, TO-261AA
Current - Limit (Min): 320mA
Supplier Device Package: SOT-223
Current - Output: 300mA
Manufacturer: Linear Technology
Voltage - Input: 4.3 V ~ 20 V
Voltage - Dropout (Typical): 0.5V @ 300mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1521CST-3.3#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223 (3 leads + Tab), SC-73, TO-261AA
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output300mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 20 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)400mA