LT1529IQ-3.3
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK-5
product image
LT1529IQ-3.3 Picture
SeekIC No. : 003589117 Detail
LT1529IQ-3.3: IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LT1529IQ-3.3
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Propagation Delay Time : 0.15 ns Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 15V
Voltage - Dropout (Typical): 0.6V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A Current - Limit (Min): 3.2A
Operating Temperature: -45°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: D2PAK-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input: Up to 15V
Current - Limit (Min): 3.2A
Manufacturer: Linear Technology
Current - Output: 3A
Voltage - Dropout (Typical): 0.6V @ 3A
Operating Temperature: -45°C ~ 125°C
Supplier Device Package: D2PAK-5
Parameters:
Technical/Catalog InformationLT1529IQ-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output3A
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 15 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)5A